Któż z nas, o ile oczywiście prowadzi własne gospodarstwo domowe, nie znalazł się przynajmniej raz w sytuacji, kiedy niemal natychmiast potrzebował pomocy dobrego hydraulika. Wiąże się to z poszukiwaniem odpowiedniej osoby i wcale – wbrew pozorom – nie jest trudne. Istnieje bowiem wiele możliwości.

Jak znaleźć dobrego hydraulika?

Zaczynamy przede wszystkim od przeglądania właściwych stron internetowych, śledzenia anonsów, wnikliwego czytania opisów. Możemy poza tym odwołać się do lokalnej prasy i wyszukać ogłoszenia, których treść chociaż w przybliżeniu spełnia nasze oczekiwania. Innym rozwiązaniem – równie skutecznym – jest telefon do przyjaciela. Do tych poszukiwań powinniśmy podchodzić chłodno, bez emocji i zbędnego pośpiechu. Pamiętajmy jednocześnie, że naszym zadaniem jest wyłuskanie – spośród wielu osób – tej jedynej, która naprawdę okaże się z jednej strony doskonałym profesjonalistą, z drugiej natomiast kimś absolutnie wyjątkowym, komu można zaufać, powierzyć klucze do domu i spokojnie skupić się na swoich obowiązkach w pracy. Dobry hydraulik to taki, którego nie trzeba pilnować.

Sporządzamy listę fachowców

Lista osób oferujących swoje usługi hydrauliczne na różnych stronach internetowych jest bardzo duża, toteż dobrze byłoby wynotować sobie kilka nazwisk. Czym się kierować przy tworzeniu takiego mini rankingu na własny użytek? To dość trudne zadanie. Zwracajmy uwagę na poszczególne elementy opisu typu doświadczenie, dyspozycyjność, rzetelność, uczciwość, odległość (musi być przynajmniej ta sama miejscowość). Zaufajmy poza tym własnej intuicji, jednak po przeczytaniu świetnego anonsu, nie wpadajmy w euforię, ponieważ zawsze trzeba być ostrożnym i mieć świadomość, że słowa nie do końca bywają odzwierciedleniem rzeczywistości.

Wybór fachowca a rodzaj usługi

Na naszej liście powinny znaleźć się dwa, trzy nazwiska w przypadku, gdy poszukujemy hydraulika, któremu powierzymy wykonanie drobnego zlecenia. Chodzi na przykład o sytuacje stricte awaryjne i przejściowe. Odpływ w kuchni tak się zapchał, że żaden „kret” nie jest w stanie go udrożnić albo dziecko nierozważnie wrzuciło do sedesu opakowanie po zużytej kostce dezynfekująco-zapachowej. Taka doraźna interwencja hydrauliczna jest potrzebna natychmiast i nie możemy pozwolić sobie na to, że na – nawet najlepszego fachowca – będziemy czekali kilka dni.

Podstawowym kryterium wyboru wykonawcy w tym przypadku staje się jego dyspozycyjność. Jeżeli nawet jest bardzo zajęty i pomimo tego zgodzi się podjechać do nas nawet późnym wieczorem, to sygnał, że mamy do czynienia z godną zaufania osobą, która nie zawiedzie nas w potrzebie. Musimy liczyć się z tym, że dobry hydraulik ma dużo pracy. Ten fakt także powinien mieć dla nas znaczenie i zaowocować punkcikiem na naszej liście. Wymiana grzejnika latem może poczekać, odpływ w kuchni ostatecznie również, ale niedrożna muszla sedesowa już nie.

Rozważmy też sytuację, kiedy poszukujemy hydraulika i od razu mamy świadomość, że będzie to dłuższa współpraca, ponieważ albo przeprowadzamy gruntowny remont, albo po prostu rozpoczynamy budowę nowego domu, co jest znacznie poważniejszym przedsięwzięciem i nie polega na doraźnej interwencji. Powinniśmy przede wszystkim poświęcić tym poszukiwaniom więcej czasu. W tym przypadku nie wystarczy ani portfolio, ani nawet najdłuższa rozmowa. Dobrze byłoby, gdyby fachowiec miał możliwość zaprezentowania nam swoich dokonań w rzeczywistości. Ktoś powie, że domownicy niechętnie będą gościli obcych ludzi.

Przeciwnie. Dobry, doświadczony, z dużym stażem pracy hydraulik ma w swoim dorobku co najmniej kilka takich domów, w których wykonał z jednej strony centralne ogrzewanie, z drugiej natomiast instalację wodno-kanalizacyjną. Poza tym jeżeli naprawdę jest tak świetnym fachowcem – jak zostało to podane w ogłoszeniu – to na pewno znajdzie życzliwe osoby, które – chociażby z wdzięczności za dobrze wykonaną pracę – zechcą potwierdzić jego umiejętności. Nasza lista kandydatów może w tym przypadku wydłużyć się nawet do kilkunastu nazwisk, ponieważ już wtedy, gdy poprosimy o zawiezienie nas do jakiegoś domu i unaocznienie osiągnięć, kilka z nich od razu się wykruszy.

Jak rozpoznać dobrego hydraulika?

W taki bądź w inny sposób zdobyliśmy numer telefonu fachowca, więc nadszedł czas na rozmowę, która powinna być dla nas pierwszym sygnałem, czy mamy do czynienia z odpowiedzialną i świadomą swojej funkcji osobą. Na co zwracać uwagę w czasie pierwszej rozmowy? Jeżeli ktoś już w trakcie wstępnej rozmowy nie wykazuje nawet nikłego zainteresowania naszym problemem, to niezależnie od tego, czy sami wyszukaliśmy numer telefonu w Internecie, czy podjęliśmy kroki z czyjegokolwiek polecenia, po prostu natychmiast przerwijmy połączenie. Taki hydraulik przysporzy nam tylko kłopotów. Dobrego fachowca od razu rozpoznamy po tym, w jaki sposób podejdzie do pierwszego kontaktu. Jeśli w danym momencie jest zajęty, oddzwania, i już stawiamy sobie przy jego nazwisku plus.

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie i, co charakterystyczne, zwykle nas nie zawodzi.

Dobry hydraulik zapyta przede wszystkim, co wymaga jego interwencji i nie robi tego bynajmniej za zwykłej ciekawości. Ceni sobie nie tylko swój czas, ale także nasz, toteż nie chce jeździć kilka razy bez celu, skoro może dowiedzieć się, czego od niego oczekujemy, a to z kolei pozwoli mu przygotować się wcześniej do pracy i zabrać ze sobą odpowiednie narzędzia. Jeśli będzie wykonywał całą instalację wodno-kanalizacyjną, nie będzie musiał ustalać, co będzie mu potrzebne. Sam doskonale zdaje sobie sprawę z tego, za pomocą jakich przyrządów wykona zlecenie. Szanujący się fachowiec nie pożycza narzędzi – przywozi własne.

Dobry hydraulik to osoba:

 • Rzetelna,
 • Odpowiedzialna,
 • Uczciwa,
 • Solidna,
 • Dyspozycyjna,
 • Kontaktowa.

Od dobrego hydraulika mamy prawo oczekiwać:

 • Sumienności,
 • Dotrzymywania danego słowa (szczególnie w kwestii finansowej),
 • Przestrzegania terminów,
 • Staranności,
 • Specjalistycznej wiedzy,
 • Fachowych umiejętności.

Wyszukanie i rozpoznanie dobrego hydraulika to dwie różne rzeczy. Znalezienie wcale nie jest trudne, można wręcz stwierdzić, że jesteśmy zalewani falą ogłoszeń, a w każdym z nich czytamy, że dana osoba jest po prostu najlepsza. Nie mamy podstaw, żeby temu nie wierzyć, ale starajmy się – już w czasie pierwszego kontaktu – wyrobić sobie zdanie na temat każdego kandydata z listy. Kierujmy się przy tym żelazną zasadą – dzwonimy do każdego i dopiero wtedy podejmujemy ostateczną decyzję. Jest duża szansa na to, że postępując w ten sposób, unikniemy pomyłek.

Rozmowa z hydraulikiem, czyli z kim mamy do czynienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *