Okres zimowy, a także związane z nim siarczyste mrozy, jest prawdziwym wyzwaniem dla naszego domu. Jego konstrukcja jest bowiem narażona na działanie bardzo niskich temperatur, które mogą wpływać na stan budowli. Oczywiście, jeżeli do jego powstania użyte zostały wyłącznie wysokiej jakości materiały, nie mamy się czym martwić. Nieco inaczej kształtuje się sytuacja instalacji hydraulicznych. Zima może bowiem na nich odcisnąć poważne piętno, prowadząc do uszkodzenia pewnych elementów. Warto więc je odpowiednio zabezpieczyć. W jaki sposób powinniśmy się do tego zabrać?

Co wymaga naszej interwencji?

Na samym początku należy sporządzić dokładny plan wszystkich elementów, które należy przygotować na okres jesienno-zimowy. Pozwoli nam to skompletować odpowiednią ilość niezbędnych materiałów, a także rozdysponować posiadany przez nas czas. Powinny znaleźć się w nim między innymi:

  • rury – oczywiście inne czynności wykonamy do zabezpieczenia instalacji znajdujących wewnątrz budynku, inne zaś na zewnątrz
  • system wentylacyjny i komin
  • skrzynki elektryczne i gazowe
  • zbiornik z olejem opałowym

Zabezpieczenie rur

Należyte zabezpieczenie wszelkich rur powinno być dla nas priorytetem. Niska temperatura może doprowadzić do ich zamarznięcia, co, rzecz jasna, przełoży się na funkcjonowanie całej instalacji. Rozpocząć powinniśmy od rur znajdujących się na zewnątrz budynku.

Instalacje zewnętrzne

Jeżeli posiadamy oddzielną instalację, której zadaniem jest doprowadzanie wody do ogrodu, działki czy oczka wodnego i nie będziemy jej używać w trakcie zimy, należy ją opróżnić, a także odizolować poprzez zamknięcie dopływu wody. Będziemy mieć wtedy pewność, że nie zamarznie.

Wszelkie rurociągi, których nie zdążyliśmy zakopać, muszą zostać w sposób odpowiedni ocieplone. W tym celu użyjemy grubej folii izolacyjnej bądź papy. Materiał umieszczamy pod rurą, a następnie zawijamy po obwodzie. Pamiętać należy o dokładnym rozłożeniu izolacji, tak aby nie powstawały dziury. Ewentualne złączenia bądź przerwy trzeba zabezpieczyć taśmą izolacyjną.

Chcąc uzyskać maksymalną ochronę przed zimnem, możemy użyć specjalnej podsypki z odpowiednią zawartością keramzytu, który dodatkowo wzmocni izolację. Następnie nad instalacją powinniśmy rozciągnąć specjalne, izolacyjne rury piankowe, które utrzymają ciepło. Powinny być one nieco szersze niż średnica rury. Łączenia izolacji należy zabezpieczyć taśmą izolacyjną. Na to wszystko nakładamy rury PCV i dodatkową warstwę folii. Następnie izolacja powinna zostać zasypana, zarówno po bokach, jak i od góry. Jest to sposób najskuteczniejszy, jednak wymagający sporych nakładów finansowych.

Prace w garażu

Zanim przejdziemy do instalacji znajdujących się wewnątrz budynku, warto najpierw odwiedzić garaż, zwłaszcza wtedy, gdy przez jego powierzchnię poprowadzona jest rura wodociągowa, która zasila budynek. Powinna ona zostać odpowiednio zaizolowana, w przeciwnym wypadku zamarznie, pozbawiając nas wody. Ponownie możemy użyć folii izolacyjnej, papy bądź specjalnych kabli grzewczych, o których w dalszej części tekstu. Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu wodomierza, zaworów odcinających i filtru mechanicznego.

Instalacja wewnętrzne

Przygotowanie domu do zimy obejmie także instalacje znajdujące się wewnątrz budynku. Te, które są przez nas nieużywane w trakcie zimowych miesięcy, powinny zostać zamknięte i w miarę możliwości opróżnione. Pozostałe będą wymagać izolacji. Do jej wykonania użyjemy folii termicznej. Jej grubość nie może być mniejsza niż 15 mm, ważne jest także to, aby nie została w żadnym miejscu przerwana.

W przypadku instalacji kanalizacyjnej ryzyko zamarznięcia jest bardzo małe. Wszystko dzięki dość sporej średnicy rur. Należy bowiem pamiętać, że im rura węższa i rzadziej używana, tym większe istnieje ryzyko jej zamarznięcia. Przewody kanalizacyjne zamarznąć mogą jedynie wtedy, gdy są zapchane, przez co swobodny przepływ zostanie utrudniony. Warto więc przed zimą zbadać je dokładnie pod tym kątem. Należy także usunąć nadmiar wody z syfonów misek ustępowych, gdyż również w tym miejscu może zamarznąć.

Niezwykle istotne jest również odpowiednie czyszczenie wywiewki, czyli rury, którą wyprowadza się z szamba. Po każdym obfitym opadzie śniegu należy ją udrożnić, inaczej do domu przedostaną się nieprzyjemne zapachy.

Istotne ogrzewanie

Niezwykle istotne są również instalacje gazowe i C.O. Obie mogą zamarznąć zwłaszcza wtedy, gdy opuścimy dom na kilka dni. Nie powinniśmy wtedy całkowicie wyłączać ogrzewania. Dobrze by było, aby pozostało ono na poziomie około 10 stopni. Pamiętać powinniśmy o tym, aby przy ewentualnym zamarznięciu nie próbować ich podgrzewać, gdyż może to grozić wybuchem.

Warto więc odpowiednio zabezpieczyć się przed tego typu sytuacjami. Użyć możemy izolacji podobnej do tej wykorzystanej przy instalacji wodnej. Miejsca szczególnie narażone na zamarznięcie należy pokryć dodatkową warstwą folii lub papy. Niemniej, przy okazji izolacji przewodów znajdujących się wewnątrz, zdecydowanie lepiej spiszą się przewody grzewcze.

Skuteczne, nowoczesne rozwiązanie

Ich użycie jest wskazane zwłaszcza w przy instalacji kanalizacyjnej, w okolicach urządzeń sanitarnych. Działanie przewodów opiera się na utrzymaniu dodatniej temperatury rur, dzięki czemu nie zamarzną. Jednocześnie nie musimy martwić się tym, że nagromadzone ciepło będzie zbyt duże. Kable samoregulujące generują go bowiem tylko tyle, ile traci instalacja. Wszystko to sprawia, że w każdych okolicznościach temperatura osiągnie odpowiednie wartości.

Oczywiście należy użyć jedynie kabli przeznaczonych do ogrzewania instalacji hydraulicznych. Przewody podłogowe będą nieskuteczne i niebezpieczne. Zakupione kable powinniśmy ułożyć bezpośredni pod izolacją wykonaną z folii i zamocować je specjalnymi opaskami. Większość tego typu produktów wyposażonych zostaje w dodatkowe czujniki temperatury.

Czynności dodatkowe

Poza wykonaniem skutecznej izolacji wszelkich znajdujących się w naszym domu (jak i poza nim) rur, należy zadbać również o stan wentylacji, komina, zbiorników opałowych, a także skrzynek elektrycznych i gazowych. Ich zabezpieczenie będzie miało ogromne znaczenie.

Skuteczna wentylacja

Nie należy zapominać o corocznych kontrolach stanu kominów i wentylacji. Wykona to za nas specjalnie przygotowany kominiarz. My zaś przed jesienią powinniśmy oczyścić wyczystkę komina, a także sprawdzić drożność kratek wentylacyjnych, jak i samych wentylatorów

Zbiorniki na opał

Jeżeli zbiorniki opałowe przechowujemy na zewnątrz, należy owinąć je wspomnianym przewodem grzejnym. W innym wypadku niska temperatura może spowodować powstanie w oleju opałowym parafiny, która skutecznie zatka naszą instalację grzewczą. Dobrze jest skorzystać z przewodów specjalnie przygotowanych do ogrzewania tego typu urządzeń. Są one bowiem wyposażone w powłokę fluoropolimerową, która chroni je przed działaniem oleju.

Ochrona elektryki i gazu

Ostatnim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, są skrzynki elektrycznej i gazowe. Po okresie letnim należy je otworzyć i oczyścić z liści, kurzu i innych zabrudzeń. Warto wyposażyć się także w zapasowe bezpieczniki, które mogą ulec przepaleniu podczas intensywnej pracy.

Przygotowanie domu do zimy nie jest zadaniem łatwym i szybkim. Należy jednak dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio zabezpieczyć wszelkie elementy hydrauliczne, których awaria utrudniłaby nam życie. Szczególną troską powinny zostać objęte te urządzenia, które znajdują się na zewnątrz i w nieocieplonych pomieszczeniach.

Jak zabezpieczyć nasz dom przed zimą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *