Jaki podgrzewacz wody wybrać

Jeżeli przygotowywanie ciepłej wody w naszym domu odbywać się będzie przy pomocy podgrzewacza, to powinniśmy zastanowić się nad typem urządzenia, które będzie dla nas najbardziej optymalne. Do wyboru mamy podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe, elektryczne lub gazowe. Sprawdź, ich charakterystyczne cechy i znajdź idealny dla siebie.

Podgrzewacz przepływowy czy pojemnościowy?

Podgrzewacze przepływowe to urządzenia przeznaczone do umieszczenia na ścianie. W ich blaszanej obudowie umieszczony jest palnik i niewielki wymiennik ciepła. Urządzenia tego typu polecane są do małych domów, ponieważ są w stanie zapewnić ciepłą wodę jedynie w punktach poboru, znajdujących się w niewielkiej odległości od źródła ciepła.

Instalacja podgrzewaczy przepływowych to jeden z najbardziej oszczędnych sposobów podgrzewania wody. Urządzenia tego typu mają mniejszą moc i pobierają energię elektryczną jedynie w momencie poboru ciepłej wody, która ma temperaturę regulowaną w zakresie 35-60°C oraz, którą uzyskuje się po około 3 sekundach od zapłonu. Jedną z najważniejszych cech tych urządzeń jest możliwość ciągłego poboru wody, którego nie ogranicza pojemność zbiornika. Należy jednak pamiętać, że ich wydajność jest ograniczona, gdy z ciepłej wody będzie korzystała więcej niż jedna osoba.

Podgrzewacze pojemnościowe mogą być umieszczone na ścianie jeżeli ich pojemność nie przekracza 80 l, gdy większa przeznaczone są do ustawienia na podłodze. Zasadniczy element podgrzewacza to zbiornik ze stali pokrytej od wewnątrz warstwami emalii, termoglazury, tworzywa sztucznego lub po prostu zrobiony ze stali kwasoodpornej, który magazynuje podgrzaną wodę. Zbiorniki pokryte warstwami emalii posiadają anodę zabezpieczającą je przed korozją, która musi być co kilka miesięcy wymieniana. Zbiorniki pokryte tworzywem sztucznym lub ze stali kwasoodpornej nie potrzebują ochrony antykorozyjnej.

Pod zbiornikiem umieszczony jest palnik gazowy, a przez jego środek przechodzi rura, którą przepływają gorące spaliny ogrzewające wodę w zbiorniku. Z górnej pokrywy zbiornika wyprowadzona jest rura spalinowa połączona z przewodem kominowym.

Podgrzewacze pojemnościowe podgrzewają wodę do temperatury ustawionej przez użytkownika, w zakresie od 40 do 75°C. Temperatura podgrzanej w zbiorniku wody utrzymywana jest na stałym poziomie, poprzez włączający się w razie potrzeby palnik. Takie rozwiązanie umożliwia dostęp do wody, o wymaganej temperaturze, w każdym momencie, gdy zaistnieje taka potrzeba, od razu po odkręceniu kranu. W zależności od pojemności zbiornika, ilość ciepłej wody może zaspokajać potrzeby zarówno całej rodziny jak i pojedynczej osoby, dlatego podgrzewacze tego typu zapewniają komfort ich użytkowania.

Podgrzewanie gazem czy energią elektryczną?

Podgrzewanie wody gazem jest tańsze niż wykorzystanie w tym celu energii elektrycznej, dlatego jeżeli istnieje możliwość użycia właśnie gazu, warto z niej skorzystać.

Nowoczesne piecyki gazowe są to urządzenia całkowicie bezpieczne, gwarantujące podgrzew wody, należy jednak pamiętać o ich odpowiednim użytkowaniu i serwisowaniu zgodnie z wytycznymi podanymi przez producenta.

Urządzenia tego typu mogą być zasilane gazem ziemnym lub płynnym, a jego spalanie odbywa się na dwa sposoby– w komorach otwartych lub zamkniętych. Każdy piecyk musi być podłączony do indywidualnego przewodu spalinowego, a w swoim sąsiedztwie posiadać kanał wentylacyjny, minimalna kubatura pomieszczenia dla podgrzewaczy z otwartą komorą spalania to 8 m³, a podgrzewaczy z zamkniętą komorą – 6,5 m³.

Podgrzewacze elektryczne zasilane są energią elektryczną, która jest droższa od gazu. Należy mieć jednak na uwadze, że nowoczesne urządzenia tego typu np. ze sterowaniem elektronicznym zapewniają bardziej oszczędną eksploatację i mogą redukować zużycie energii elektrycznej do minimum np. podczas korzystania z umywalki załączają bardzo małą moc, która jest dokładnie dopasowana do ilości przepływającej wody, dzięki czemu zużycie energii jest dużo niższe.

Elektryczny podgrzewacz pojemnościowy to zbiornik o o wielkości 60-200 l wyposażony w grzałkę elektryczną o mocy 2 kW. Należy pamiętać, że aby woda zdążyła się ogrzać, podgrzewacz musimy włączyć kilkadziesiąt minut wcześniej. W zbiorniku ogrzewa się cała pojemność wody, wiec jeśli nie zostanie całkowicie zużyta, to po ostygnięciu będzie trzeba znowu ją podgrzać, co wiąże się z ponownym zużyciem energii. Z tego względu eksploatowanie podgrzewacza pojemnościowego jest droższe niż podgrzewacza przepływowego, który ogrzewa tylko taką ilość wody jaka jest potrzebna w danym momencie.

Decydując się na podgrzewacze elektryczne, należy wiedzieć, że produkowane są w dwóch typach :

  • Jednofazowe – mniejsza wydajność, sprawdzają się w gospodarstwach domowych.
  • Trójfazowe – bardziej wydajne, wykorzystywane np. u właścicieli gospodarstw rolnych oraz osób z dużym zapotrzebowaniem na ciepłą wodę.
Jaki podgrzewacz wody wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *