Woda jest niezbędna do życia. Bez niej żaden żywy organizm nie może funkcjonować, to woda odpowiada za to, żeby w organizmie człowieka mogły zachodzić wszystkie niezbędne reakcje chemiczne i procesy. Człowiek bez wody wytrzyma kilka dni, bez jedzenia może przeżyć nawet miesiąc. Jest źródłem życia, trzeba o nią dbać, aby była czysta i zdrowa. 

Woda w kranie jest zdatna do picia, ale nie zawsze jest smaczna. Jej smak psuje nadmiar związków wapnia, które powodują, że woda staje się twarda. Napoje zrobione z takiej wody tracą smak, a urządzenia do prania czy zmywania naczyń, często się psują. Stan wody pogarszają również zanieczyszczania ze starej instalacji wodnej, osad z rur i pestycydy. Aby wiedzieć, jak zadbać o wodę, warto poznać jej podstawowe parametry oraz dostępne metody, które poprawią jej jakość. 

Parametry wody domowej. 

Aby wybrać odpowiednie urządzenia, które mają poprawić czystości wody w domu i mieszkaniu, trzeba poznać jej parametry. Domowym sposobem, który każdy może zastosować, jest sprawdzenie, czy woda nie zostawia osadu na szklankach, czy w czajniku. Jeżeli w czajniku znajdziemy złogi kamienia, oznacza to, że woda jest twarda. Jeżeli chcemy sprawdzić inne parametry wody, można kupić ogólnodostępne testy kropelkowe lub elektroniczne, które określą odczyn ph, poziom chlory czy stopień twardości wody. Innym sposobem poznania parametrów wody, jest zaniesienie jej próbki do stacji sanitarno-epidemiologicznej, do stacji badawczej  lub skorzystanie z usług firmy hydraulicznej, która zajmuje się montażem urządzeń do popoprawianie jakości wody. Stacje badają mętność, barwa, zapach i smak oraz dokonuje się analizy chemicznej, określając odczyn i zawartość poszczególnych pierwiastków i związków chemicznych w wodzie. Normy wody pitnej określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 (Dz.U. z 2015r., poz. 1989.) Główne parametry wody to:

  • Ph – woda pitna powinna mieć ph 6,5 do 9,5. Niski poziom wskazuje na korozyjność, może uszkadzać miedziane rury. Wysokie ph oznacza skłonność do pienienia się. 
  • Mętność – odpowiada za jakość mikrobiologiczną wody – podwyższone wskaźniki pogarszają właściwości organoleptyczne wody. Powinna być jak najniższa, ponieważ podwyższona powoduje obecność cząstek mineralnych i organicznych. Za wzorzec uznaje się mętność powyżej 1 NTU. 
  • Barwa – znacząco wpływa na doznania smakowe. Według rozporządzenia barwa powinna być akceptowana przez konsumentów oraz bezpieczna pod kątem zmian występujących w wodzie
  • Zapach – badanie zapachu odbywa się metodą organoleptyczną. 0 oznacza brak zapachy, 5 to zapach bardzo silny. Rozporządzenie w sprawie badania wody do spożycia określa, że zapach ma być akceptowalny
  • Twardość – może być całkowita, węglanowa, czyli przemijająca i niewęglanowa, czyli stała. Twardą wodę najłatwiej rozpoznać po występowaniu kamienia na urządzeniach domowych i naczyniach. Kamień bardzo negatywnie wpływa na stan urządzeń AGD, niszczy instalacje, niekorzystnie działa na skórę i włosy. Woda powinna mieć twardość d 60 do 500 mgCaCO3/dm
  • Żelazo i mangan –  normy dla żelaza to 200 µg/dm³, a 50 µg/dm³ dla manganu.
  • Pozostałe badane parametry wody to: azot amonowy, azotany i azotyny, chlorki i siarczany, utlenialność oraz mikrobiologia wody. 

czyszczenie filtra od zmywarki

Kamień w zmywarce

Jak zadbać o czystą wodę w domu?

Każdy z nas chce mieć czystą i zdrową wodę. Często woda dostępna w kranie nie ma najlepszej jakości. Duża ilość chloru znacząco pogarsza jej stan, kamień osadza się na naczyniach, w pralce i zmywarce, co często kończy się awarią urządzenia. Oczywiście woda jest przydatna do spożycia, ale warto zadbać o to, aby była smaczniejsza, czystsza i zdrowsza. Są różne metody, aby woda była czystsza. Niektóre z nich można zastosować samodzielnie, do innych potrzebny będzie dobry hydraulik. Podstawą, którą każdy z nas może zastosować są odpowiednie filtry nakładane na dzbanek z wodą.

kobieta nalewa wodę z dzbanka

Dzbanek z filtrem poprawi smak wody

  • Dzbanek z filtrem – to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, które nie wymaga żadnej ingerencji w instalację wodną. Dzbanki z filtrem dostępne są niemal w każdym sklepie, w szerokiej ofercie. Dzbanki zawierają filtry węglowe, zmniejszają twardość wody, usuwają kamień i chlor, dzięki temu woda jest smaczniejsza, w herbacie czy kawie nie ma osadu. Filtry w dzbankach zmniejszają twardość wody, usuwają większe zanieczyszczenia, poprawiają smak, barwę, zapach. Filtry są przydane, ale nie usuwają obecnych w wodzie bakterii ani związków chemicznych. Należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów w dzbankach, trzeba to robić 2-3 miesiące.
  • Centralne zmiękczacze wody – jest to dobra metoda do usunięcia problemu twardej wody. Mogą być kompaktowe lub dwuelementowe. Urządzenia należy zamontować na wejściu wody do domu. Zmiękczają wodę, którą następnie dostarczają do kranu.
  • Filtry odwróconej osmozy – tego typu urządzenia oparte są na działaniu membrany. Są dobrym rozwiązaniem do każdego domu lub mieszkania. Doskonale usuwają zanieczyszczenia zawarte w wodzie. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, należy poznać stężenie zanieczyszczeń i wybrać urządzenia o potrzebnych parametrach. Systemy odwróconej osmozy można zainstalować po zmiękczaczu wody w celu usunięcia nadmiaru sodu. Metoda jest bardzo przydatna dla osób na diecie niskosodowej. Filtry odwróconej osmozy całkowicie usuwają twardość, chronią przed kamieniem i przedłużają żywotność czajnika, ekspresu do kawy i innych urządzeń AGD.
  • Filtr węglowy – filtry węglowe są idealne do usuwania zapachu chloru. Dzięki niemu woda nabiera lepszego smaku, poprawia się jej zapach i barwa. Usuwają również fenole, kamień i substancje organiczne. Filtry węglowe, w zależności od rodzaju, można zastosować w bateriach prysznicowych, nakładkach na kran lub umieścić przy wejściu do domu. Są również w wersji podszafkowej, dzięki czemu możne je zastosować w kuchni czy łazience, nie tracąc przy tym miejsca. 
  • Filtry z wkładem odżelaźniającym –natleniają wodę, co wpływa na znaczne zmniejszenie poziomu żelaza. Są stosowane w kranach, które korzystają w wody z domowych studni. Można umieścić je na kranie lub pod szafką. 
  • Filtry zmiękczające wodę –  ich rola polega na zmniejszeniu twardości wody. Miękka woda jest bardziej korzystna dla skóry, zapobiega też osadzaniu się kamienia na urządzeniach agd. Tego typu filtry występują w formie niewielkich wkładów zmiękczających, montowanych na kranie, lub zaawansowanych urządzeń do zmiękczania wody, które montowane są za licznikiem wody lub głównym ujęciem wody. 
  • Filtr mechaniczny – filtry doskonale usuwają zanieczyszczenia mechaniczne, które mogą pojawić się w wodzie po awarii wodociągów czy pracach konserwatorskich. Dzięki temu zapobiegają uszkodzeniu pralki czy zapchaniu zlewu.
  • Lampy bakteriobójcze – ta metoda polecana jest wyłącznie dla osób, które mają studnie z własnym ujęciem wody. Usuwa znajdujące się w wodzie groźne bakterie i wirusy. Metoda nie wymaga stosowania dodatkowych środków chemicznych. Lampa napromieniowuje wodę i ją uzdatnia. 
  • Stacje multifunkcyjne – to najbardziej nowoczesne i zaawansowane urządzenia, które działają na kilka problemów jednocześnie. Mogą zmiękczaczać, odżelaziaczać i odmanganiaczać wodę. Doskonale czyszczą wodę i poprawiają jej parametry.  

filtr do wody

Filtracja membranowa – jedna z metod oczyszczania wody

Jeżeli nie wiemy, jak zadbać o czystą wodę w domu, warto poradzić się specjalisty. Hydraulik podpowie jakich produktów użyć, aby poprawić czystości wody w domu i mieszkaniu. 

Od lat prowadzę firmę hydrauliczną i często słyszę pytanie Klientów, jak zadbać o czystą wodę w domu. Wszyscy wiedzą, że czysta woda jest bardzo ważna, ale nie wszyscy wiedzą, jak o to zadbać. To nic dziwnego, nie każdy musi mieć taką wiedzę. Ja, z racji swojego zawodu mam dużą wiedzę na temat wody i chętnie się z nią dzielę. Zawsze zachęcam wszystkich, którzy nie wiedzą, jaką mają w domu wodę lub chcą zastosować jakąś metodę jej uzdatniania, aby skontaktowali się z moją firmą. Świadczę usługi w Krakowie i okolicach, chętnie doradzę i podpowiem,  jak poprawić czystości wody w domu i mieszkaniu. Jeżeli ktoś szuka prostych i tanich rozwiązań, polecam najprostszy filtr zakładany na kran oraz dzbanek z filtrem. Dla klientów, którzy oczekują czegoś więcej, proponuje filtry montowane  za wodomierzem, które oczyszczą wodę ze wszystkich ujęć w mieszkaniu. Moja firma zajmuje się montażem takich filtrów. W razie potrzeby możemy również wykonać wymianę instalacji wodnej, ale to wymaga czasu i dużego remontu. Moja firma działa kompleksowo, wykonywa wszystkie usługi na życzenie klienta. Świadczymy usługi na najwyższym poziomie, a o naszej renomie świadczą pozytywne opinie oraz grupa zadowolonych klientów. Zapraszam do kontaktu!

Jak zadbać o czystą wodę w domu- porady doświadczonego hydraulika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *