Znalezienie fachowca jest zadaniem trudnym. Pseudofachowcy prześcigają fachowców wyceniając niżej swoją pracę. Mają w tym swój cel – mnóstwo Klientów szuka pracownika wybierając tego, który swoją pracę wykona za możliwie najniższą cenę. Jednak należy pamiętać, że cena nie powinna być wyznacznikiem – najważniejsza powinna być jakość wykonywanych usług. W takim momencie należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak znaleźć fachowca?

Jak zostać hydraulikiem?

Aby zostać hydraulikiem najlepiej skończyć szkołę zawodową. W niej dowiedzieć się można mnóstwa potrzebnej wiedzy. Alternatywą jest technikum o profilu hydraulicznym. Zaletą obu tych szkół jest łączenie teorii z praktyką.

Sposobem znacznie szybszym na zostanie hydraulikiem jest kurs. Tego rodzaju szkolenia organizowane są w całej Polsce, czasami finansowane przez urzędy pracy. Dlatego warto zorientować się, gdzie w pobliżu Twojej miejscowości znajduje się możliwość skorzystania z darmowego lub częściowo odpłatnego kursu.

Bez względu na to, w jaki sposób przygotowałeś się do wykonywania zawodu, pamiętaj, że zajęcia praktyczne nauczą Cię najwięcej, gdyż pokażą jak w rzeczywistości wygląda zawód hydraulika. Po czasie pracy pod okiem szefa, możesz stać się niezależny.

Dobry hydraulik – jak go znaleźć?

Dobry pracownik – niezależnie od dziedziny, w której się specjalizuje – musi charakteryzować się pewnymi cechami, które sprawią, że pracownik ten będzie godny zaufania.

Komunikacja

Hydraulik powinien przede wszystkim wyjaśnić przyczynę powstania awarii, a w dalszej części pokazać przebieg wykonywanych prac. Niekoniecznie długa rozmowa z klientem jest konieczna – mogła zaistnieć niewielka awaria, której usunięcie zajmie kilkanaście minut lub klient zdaje sobie sprawę z usterki i nie potrzebuje objaśnień. Jednak zawsze miło jest otrzymać zainteresowanie od osoby, która pełni dla nas usługi i której za wykonanie tych usług płacimy. Zawód hydraulika wymaga kontaktów z klientem – to w trakcie rozmów może wywnioskować jaka awaria miała miejsce. Dobry fachowiec powinien również umieć prosto i jasno wyjaśnić klientowi, jaki ma problem z instalacją hydrauliczną i jak to rozwiązać. Nawet w sytuacji trudnych napraw działań hydraulicznych.

Rzetelność

Interwencja w nagłej sytuacji lub udzielanie pomocy błyskawicznie, gdy klient tego potrzebuje, powinno być priorytetem u dobrego specjalisty. Zadowolenie klienta bowiem powinno być priorytetem tej pracy. Przy tym równie ważne ma być wykonanie usługi profesjonalnie i w zgodzie z wszelkimi warunkami Klasyfikacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dotrzymanie terminu, przejrzystość kwoty za wykonanie usługi, ich jakość i relacja między hydraulikiem a klientem są kluczowe, by klient był zadowolony z usług fachowca. Te cele powinny być nadrzędne.

Szybkość w działaniu

Profesjonalny i doświadczony hydraulik potrzebuje niewiele czasu na zlokalizowanie usterki i zdefiniowanie przyczyny. Ta praca polega na szybkim znajdowaniu przyczyny powstania problemu i równie szybkiej reakcji. Pewność w wykonywaniu zadania, nawet trudnego i niecodziennego charakteryzuje profesjonalistę.

Rozbudowana wyobraźnia przestrzenna

Ten punkt wydaje się być nie na miejscu, lecz w zawodzie hydraulika istotne jest wyobraźnia przestrzenna i logiczny tok rozumowania. Instalacje wodno-kanalizacyjne różnią się od siebie i trzeba analizować ich rozmieszczenie każdorazowo od nowa. Przyszły hydraulik szkoląc się do wykonywania zawodu, uczy się analitycznego myślenia. Jednak aby lepiej wykonywać zawód powinien się stale rozwijać, aby szybciej i efektywniej analizować i odliczać, dzięki czemu stanie się profesjonalistą w zawodzie.

Wycena

Profesjonalista nie wyceni zlecenia przez telefon zanim nie zobaczy wielkości usterki. Dobry hydraulik przyjedzie na miejsce, zobaczy skalę problemu i dopiero wtedy będzie w stanie oszacować kwotę naprawy. Wyjątkiem są występujące często drobne usterki, które są proste do oszacowania.

Według Krajowego Standardu Kompetencji Zawodowych hydraulik musi posiadać:

  • elastyczność umysłową,
  • dokładność,
  • refleks i spostrzegawczość,
  • dobry wzrok, słuch i dotyk,
  • przestrzenną wyobraźnię,
  • umiejętność skupienia,
  • podzielność uwagi.

Co z zarobkami hydraulika?

Opinie na temat tego, ile zarabia hydraulik jest mnóstwo. Wiele osób sądzi, że jego pensja jest bardzo niska i zawód przez to wydaje się im nieopłacalny. Są też osoby, które uważają, że hydraulik zarabia “kokosy”. Prawda, jak zazwyczaj, jest gdzieś pośrodku, ponieważ zarobki hydraulika wahają się od 2500 do 5000 złotych netto miesięcznie. Oczywiście kwota uzależniona jest od miasta, w którym pracuje oraz od prac, jakie wykonywał w danym miesiącu.

Podsumowanie

Kierując się wskazówkami opisanymi wyżej, ułatwisz sobie znalezienie specjalisty. Najważniejsze jest szukanie hydraulika doświadczonego i traktującego swoją pracę poważnie.

Instalacje hydrauliczne ulegają awarii regularnie, ale jeśli zajmie się nimi fachowiec, to powinny działać sprawnie przez wiele lat. Korzystając z usług doświadczonego specjalisty, unikniesz nieprzyjemnych sytuacji – zapraszam do kontaktu.

Hydraulik – wszystko, co powinieneś wiedzieć na jego temat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *